بلک اوت آسانسور چیست؟

آسانسورها دستگاه هایی هستند که از انرژی برق برای کار کردن استفاده می کنند. در برخی از مواقع جریان برق ممکن است به هر علتی قطع شده و سیستم آسانسور از کار بیفتد. در این شرایط کاربرانی که داخل کابین هستند احساس ترس و اضطراب زیادی را خواهند داشت. اما سازندگان آسانسور برای این مواقع چاره ای اندیشیده اند و سیستم های نجات اضطراری را طراحی کرده اند. یکی از این سیستم ها بلک اوت است که در هنگام قطع برق آسانسور، فعال می شود. این سیستم پس از فعال شدن، کابین را به نزدیک ترین طبقه هدایت می کند تا مسافران از آن خارج شوند. در این مطلب می خواهیم شما را با سیستم بلک اوت آسانسور آشنا کنیم.

بلک اوت آسانسور چگونه کار می کند؟

بلک اوت آسانسور (Black out) سیستمی است که غالبا به شکل یک آپشن جداگانه در قسمت تابلو فرمان نصب می شود. این سیستم توسط یک باتری تغذیه می شود. بلک اوت به این شکل کار می کند که پس از گذشت چند ثانیه از قطع برق، برد الکترونیکی این سیستم روشن و فعال می شود. پس از روشن شدن، این سیستم ابتدا موتور را در دو جهت بالا و پایین حرکت می دهد. در آخرین بار از بالا و پایین شدن، هر جهتی که نیاز به میزان آمپر کم تری برای حرکت داشته باشد، کابین در آن جهت به حرکت می افتد.

جهت حرکت کابین که توسط بلک اوت کنترل می شود، به تعداد کاربران درون آن نیز بستگی دارد. چنانچه کم تر از نیمی از ظرفیت کابین توسط افراد پر شود، کابین سبک تر بوده و به جهت بالا حرکت می کند. اما در صورتی که افراد بیش از نصف ظرفیت کابین را پر کرده باشند، کابین سنگین تر می شود. در این حالت کابین در جهت پایین حرکت کرده تا به نزدیک ترین طبقه برسد.

باتری سیستم بلک اوت

باتری های سیستم بلک اوت با توجه به ظرفیت آسانسور و نوع تابلو برق، انواع مختلفی دارند. بیشتر سیستم های بلک اوت چهار یا پنج باتری 12 ولتی دارند. معمولا این باتری ها یک تا دو سال عمر مفید دارند که باید به طور مرتب سرویس شوند.

سرویس و نگهداری بلک اوت آسانسور

سیستم بلک اوت نیز همانند سایر اجزای آسانسور باید به شکل ماهانه مورد بازدید و تست قرار گیرد. این بازدید و تست حداقل باید یک یا دو بار در ماه صورت بگیرد؛ تا عملکرد باتری مورد تست قرار گرفته و از آن اطمینان پیدا کرد. هم این که باتری دوباره شارژ شود تا از این طریق عمر مفید آن کاهش نیابد.

تفاوت ups با بلک اوت آسانسور

سیستم ups یکی از سیستم های نجات اضطراری در آسانسور محسوب می شود که با آن می توان در مواقع قطعی برق، کابین را به نزدیک ترین طبقه حرکت داد. سیستم ups با توجه به نوع و ظرفیت آسانسور و نیز ارتفاع چاهک مدل های مختلفی دارد که در آسانسورها نصب و مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم نیز همانند بلک اوت عمل کرده و وظیفه ای مشابه دارد. اما این دو سیستم با یکدیگر تفاوت های دارند. یکی از تفاوت های مهمی که سیستم برق اضطراری ups با بلک اوت دارد این است که ups می تواند بین 4 تا 5 سال طول عمر مفید داشته باشد. در حالی که باتری های بلک اوت بین یک تا 2 سال دوام می آورند. تفاوت دیگر این دو سیستم در آن است که ups ها نسبت به بلک اوت ها گران تر هستند که باید در خرید چنین تجهیزاتی به این مورد توجه کنید. تفاوت سوم این دو سیستم را باید در کیفیت شارژ و دشارژ آن ها دانست. به طوری که از این لحاظ ups ها نسبت به بلک اوت ها بهتر عمل می کنند.

در این زمینه، شرکت اوکسین لیفت به عنوان مجموعه ای تخصصی در صنعت آسانسور انواع سیستم های نجات اضطراری آسانسور شامل ups و بلک اوت را روی سیستم های آسانسور با کیفیت بالا نصب و راه اندازی می کند. لازم به ذکر است سیستم هایی که توسط این شرکت نصب و راه اندازی می شوند، از نظر کیفیت ساخت، کارایی و طول عمر در سطح بالایی قرار دارند.

قیمت باتری بلک اوت آسانسور

قیمت این نوع باتری در بازار متغیر بوده و به فاکتورهایی بستگی دارد. از جمله این فاکتورها می توان به میزان ولتاژ باتری، حجم، کیفیت، عمر مفید، برند یا شرکت سازنده و غیره اشاره کرد که باید در خرید این نوع باتری ها به این موارد توجه شود.

 

در پایان..

در این مطلب سعی کردیم مطالبی را درباره سیستم بلک اوت آسانسور برای شما بیان کنیم. بلک اوت یکی از سیستم های نجات اضطراری آسانسور محسوب می شود. نصب این گونه سیستم ها برای هر آسانسور یک ضرورت است. در نصب بلک اوت آسانسور باید توجه کنید که تجهیزات آن از جمله باتری از نوع باکیفیت بوده و طول عمر بالایی داشته باشد. همچنین بهتر است این سیستم توسط تکنسین های یک شرکت آسانسوری معتبر و شناخته شده نصب شود تا بتواند در مواقع اضطراری بهترین عملکرد را داشته باشد.

دیدگاهی وجود ندارد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *