جنرال سرویس آسانسور

آسانسورها پس از نصب و راه اندازی باید به شکل دوره ای و منظم تحت سرویس و نگهداری قرار گیرند؛ تا از این طریق عملکرد درست و ایمنی آن ها حفظ شود. سرویس آسانسورها را شرکت های آسانسوری معمولا به صورت ماهانه و طبق قرارداد با کارفرما ارائه می کنند. در طی سرویس دوره ای، قطعات و تجهیزات آسانسورها از نظر عملکرد و سالم بودن مورد بازدید و بررسی قرار گرفته و در صورت خرابی، اقدام لازم برای رفع عیوب آن ها انجام می شود. اما نوع دیگری از سرویس آسانسور وجود دارد که به صورت سالانه یا هر چند سال یک بار انجام شده که با نام جنرال سرویس آسانسور شناخته می شود. این نوع سرویس با سرویس معمولی و دوره ای آسانسور متفاوت است که در ادامه این مطلب به بررسی آن پرداخته ایم.

با جنرال سرویس آسانسور بیشتر آشنا شویم!

جنرال سرویس آسانسور شامل مجموعه اقداماتی است که با هدف سرویس، نگهداری، تعمیر و بازسازی سیستم های آسانسور انجام می شود. انجام این اقدامات همانند سرویس و نگهداری دوره ای است. اما با این تفاوت که در جنرال سرویس تمامی قطعات و تجهیزات آسانسور در هر نوع و اندازه ای که باشند بازدید شده و سرویس می شوند. در این نوع سرویس آسانسور، عیوب و ایرادات اساسی در سیستم آسانسور شناسایی می شوند و عملیات رفع آن ها منطبق با اصول و استانداردهای مربوطه انجام می شود. جنرال سرویس را می توان سرویس عمومی آسانسور دانست که در سطح کلی و اساسی انجام می شود و پس از آن وضعیت آسانسور بهبود قابل توجهی می یابد.

اهمیت جنرال سرویس آسانسور

جنرال سرویس آسانسورها معمولا در دو زمان انجام می شود. یک بار در ابتدای نصب و راه اندازی آسانسور و پیش از آغاز سرویس های دوره ای انجام می شود. بعدها نیز این نوع سرویس در حین استفاده از آسانسور و به صورت سالانه یا هر چند سال یک بار توسط شرکت سرویس دهنده انجام می شود.

در ابتدای نصب آسانسور، جنرال سرویس به منظور تشخیص و رفع عیوب اساسی که ممکن است در فرایند تولید و نصب آسانسور ایجاد شده باشد، انجام می شود. بنابراین انجام از آن جهت ضرورت دارد که پیش از آغاز بهره برداری، ایرادات احتمالی سریعا تشخیص داده می شوند و سپس این ایرادات یا نواقص فنی بر اساس استانداردهای مربوطه، برطرف می شوند.

اهمیت دیگر جنرال سرویس در حین استفاده از آسانسور و پس از گذشت مدتی زیاد مثلا یک یا چند سال پس از نصب آن مشخص می شود. سرویس های دوره ای و معمولی آسانسور که توسط سرویسکاران مجاز انجام می گیرد، نمی تواند عیوب اساسی و کلی آسانسورها را پوشش داده و برطرف کند. برای مثال خرابی یا نقص فنی در یکی از بخش های مکانیکی آسانسور باعث می شود تا سرویس کار تلاش خود را برای رفع آن انجام دهد. در این صورت ممکن است به دلیل اساسی بودن نقص فنی، سرویس کار نتواند به خوبی و به طور کامل آن را رفع کند. باقی ماندن این خرابی و نقص فنی، عملکرد آسانسور را در بلندمدت تحت الشعاع قرار داده و باعث می شود عمر مفید آسانسور نیز کاهش یابد. اما برای حل این مشکل، جنرال سرویس آسانسور می تواند راهکار بسیار موثری باشد. زیرا این نوع سرویس یک عملیات کلی و اساسی برای سیستم آسانسور است که تمامی قطعات از کوچک ترین تا بزرگ ترین را مورد بازدید و سرویس قرار می دهد.

در طی این نوع سرویس علل پیدا و پنهانی که باعث بروز نواقص فنی در تجهیزات مکانیکی و الکتریکی آسانسور شده، شناسایی می شوند. سپس سرویسکاران این علل را برطرف کرده تا از تداوم تخریب و فرسودگی قطعات جلوگیری شود. این نکته را باید مد نظر قرار داد که کیفیت عملکرد آسانسور به سرویس های دوره ای و همچنین جنرال سرویس آن بستگی دارد.

تفاوت های جنرال سرویس با سرویس دوره ای آسانسور

جنرال سرویس آسانسور با توجه به سه معیار گسترده خدمات، زمان انجام آن و نوع خدمات با سرویس دوره ای آن تفاوت هایی دارد که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم.

گستره خدمات

در سرویس های دوره ای آسانسور، سیستم به صورت دوره ای و منظم نگهداری و سرویس می شود. در طی این نوع سرویس، قسمت های مختلف آسانسور بازدید شده، خطاهای احتمالی رفع و تعمیرات معمولی انجام می شود. همچنین در صورت نیاز، قطعات کوچک تعویض می شوند. اما جنرال سرویس نسبت به سرویس دوره ای مرحله ای بالاتر است و در طی آن قطعات و تجهیزات آسانسور به طور گسترده و کامل تر مورد بازدید و کنترل قرار می گیرند. در طول این نوع سرویس، تمامی قطعات اصلی و فرعی یا کوچک و بزرگ مورد سرویس و بازبینی قرار می گیرند. در صورت نیاز نیز هر یک از قطعات آسانسور جدا از بزرگی و کوچکی، تعویض می شوند.

زمان انجام کار

سرویس های دوره ای به شکل منظم و معمولا در بازه های زمانی ماهانه یا بعضا چند ماه یک بار توسط شرکت سرویس دهنده انجام می شود. در حالی که جنرال سرویس آسانسور معمولا سالانه یا هر چند سال یک بار انجام می شود. پس جنرال سرویس آسانسور نسبت به سرویس دوره ای آن در بازه های زمانی بلندتر انجام می شود.

نوع خدمات

در سرویس های دوره ای آسانسور، قطعات و تجهیزات آن به طور سریع بررسی و بازدید می شوند. همچنین قطعات کوچک مورد تعمیر و تعویض قرار می گیرند و عملکرد آسانسور کنترل می شود تا مشکلی نداشته باشد. اما در جنرال سرویس، عملکرد آسانسور از تمامی جنبه ها مورد بررسی و کنترل قرار می گیرد. به عبارتی تجهیزات و قطعات آسانسور به صورت دقیق تر و در مدت زمان بیشتری بازدید و چک می شوند. به علاوه تست های فنی و تنظیمات دستگاه با دقت بیشتری صورت می گیرد. پس می توان گفت خدمات جنرال سرویس آسانسور نسبت به سرویس دوره ای، کامل تر و دقیق تر است.

جنرال سرویس آسانسور شامل چه مواردی می شود؟

جنرال سرویس آسانسور شامل موارد و اقدامات مختلفی می شود که در زیر به آن ها اشاره شده است.

 • تست های فنی: در طی این نوع فعالیت، تجهیزات و قطعات آسانسور از نظر کیفیت و عملکرد مورد تست و کنترل قرار می گیرد؛ تا از این طریق خرابی ها و عیوب احتمالی شناسایی شوند.
 • سرویس و تعمیرات: در این نوع از فعالیت های جنرال سرویس، تمامی قطعات و تجهیزات آسانسور مورد سرویس قرار گرفته و در صورت خرابی، تعمیر می شوند. با سرویس و تعمیر قطعات، عملکرد صحیح آن ها حفظ شده و خطراتی که از خرابی آن ها ناشی می شود، کاهش می یابد.
 • بررسی و کنترل ایمنی: در طی این فعالیت، تجهیزات ایمنی آسانسور مورد بازدید و کنترل قرار می گیرند و با استانداردهای مربوطه مطابقت داده می شوند. انجام این اقدامات به منظور حفظ ایمنی آسانسور ضروری است.
 • تعویض قطعات فرسوده و خراب: سرویسکاران در طی انجام جنرال سرویس، قطعاتی که فرسوده و خراب شده اند را با قطعات جدید تعویض می کنند. تعویض قطعات آسیب دیده باعث می شود تا کیفیت و عملکرد آسانسور بهبود یافته و حتی ایمنی آن نیز افزایش یابد.
 • خدمات پس از فروش: جنرال سرویس آسانسور شامل خدمات پس از فروش نیز می شود. این خدمات دربرگیرنده فعالیت هایی از قبیل پشتبانی فنی از آسانسور، مشاوره و آموزش است.

شرکت مناسب برای جنرال سرویس آسانسور باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

در هنگام انتخاب یک شرکت مناسب به منظور انجام جنرال سرویس آسانسور باید دقت کنید که شرکت مورد نظر از ویژگی هایی برخوردار باشد. این ویژگی ها شامل موارد زیر می شوند:

 • اعتبار و سابقه: در انتخاب یک شرکت مناسب باید دقت کنید تا اعتبار و سابقه خوبی در صنعت آسانسور داشته باشد.
 • تخصص و تجربه کافی سرویسکاران: شرکت مورد نظر باید سرویسکارانی داشته باشد که از تخصص و تجربه کافی برای انجام جنرال سرویس آسانسور برخوردار باشند.
 • برخورداری از تجهیزات و دستگاه های مناسب: انجام جنرال سرویس در آسانسورها نیازمند تجهیزات و دستگاه های مناسبی است. به این منظور شرکت مد نظر شما باید تجهیزات و دستگاه های مناسب را برای این کار داشته باشد.
 • داشتن مجوزهای لازم: شرکت انتخابی باید مجوزها و صلاحیت لازم برای انجام خدمات مربوط به جنرال سرویس آسانسور را داشته باشد. به این منظور لازم است مجوز فعالیت و صلاحیت کافی شرکت مورد نظر برای ارائه این خدمات را بررسی کنید.
 • رعایت استانداردها: در انتخاب یک شرکت مناسب، باید دقت کنید که شرکت مد نظر با استانداردها و ضوابط مربوطه به خوبی آشنا بوده و آن ها را در حین انجام خدمات رعایت می کند.
 • امضای قرارداد معتبر: شرکت مورد نظر، به منظور ارائه خدمات مربوطه، باید قرارداد معتبری با کارفرمایان امضا کند. در این قرارداد باید تمام شرایط اعم از فنی، مالی، زمانی و غیره قید شود.
 • ارائه خدمات سریع و به موقع: یکی از ویژگی های مهمی که شرکت مد نظر باید داشته باشد، ارائه خدمات سریع و موقع برای مشتریان است.
 • ارائه خدمات پشتیبانی: شرکتی که برای جنرال سرویس آسانسور انتخاب می شود باید بتواند پس از انجام سرویس، خدمات پشتیبانی و نگهداری لازم از آسانسور را نیز ارائه کند؛ تا در مواقع لزوم و بروز مشکل، اقدامات مورد نیاز به انجام برسد.
 • رضایتمندی مشتریان: یکی دیگر از ویژگی هایی که باید شرکت مورد نظر از آن برخوردار باشد، رضایمندی مشتریان از خدمات است. شرکت هایی که خدمات بهتر و باکیفیت تر و البته با قیمت مناسب تری ارائه می کنند، رضایتمندی مشتریان را نیز به خود جلب می کنند.

جمع بندی

همان طور که در این مطلب بررسی کردیم، انجام جنرال سرویس آسانسور به منظور ارتقا و بهینه سازی عملکرد آن مساله ای ضروری محسوب می شود. وقتی این نوع سرویس آسانسور انجام شود، تمامی قطعات و تجهیزات به طور کامل و جامع مورد بازدید، کنترل عملکرد و سرویس قرار می گیرد. همچنین هر نوع قطعه ای در صورت نیاز تعمیر یا تعویض می شود. در این زمینه یکی از شرکت های باسابقه و مطرح در صنعت آسانسور که انواع خدمات از جمله جنرال سرویس آسانسورها را ارائه می کند، شرکت اوکسین لیفت است. این شرکت با برخورداری از سرویسکارانی توانمند و متخصص، کوشش زیادی می کند تا جنرال سرویس آسانسورها با کیفیت بالا و مطابق با استانداردهای مربوطه به انجام برسد.

دیدگاهی وجود ندارد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *