سیستم تراز طبقه مجدد آسانسور چیست؟

حتما بارها مشاهده کرده اید که وقتی آسانسور در طبقات توقف می کند، پس از آن با حرکت کوتاهی با کف طبقه همتراز می شود. این کار خود به خودی انجام نمی شود؛ بلکه این کار را سیستم تراز طبقه مجدد آسانسور انجام می دهد. سنسورهایی که در کابین و طبقات نصب می شوند پس از توقف کابین، سیگنال هایی را به بورد الکترونیکی این سیستم ارسال می کنند. سپس از طرف بورد الکترونیکی فرمان همسطح شدن کابین با طبقه به تجهیزات مکانیکی ارسال می شود. این فرایند در زمان بسیاری کوتاهی رخ می دهد. وجود سیستم تراز طبقه مجدد در آسانسورها از نظر راحتی و ایمنی کاربران اهمیت زیادی دارد. در این مطلب برای آشنایی شما با این سیستم و نحوه عملکرد آن، مطالبی را بیان کرده ایم.

سیستم تراز طبقه مجدد آسانسور چگونه کار می کند؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم  در سیستم تراز طبقه مجدد آسانسور سنسورهایی وجود دارد. وقتی کابین آسانسور به طبقه مورد نظر رسیده و در آن توقف می کند، این سنسورها میزان اختلاف ارتفاعی که بین کابین و طبقه وجود دارد را اندازه می گیرند. محل قرار گرفتن این سنسورها در کف کابین و کف هر کدام از طبقات است. اختلاف ارتفاع اندازه گیری شده به شکل سیگنال هایی توسط سنسورها به تابلو فرمان یا بورد الکترونیکی مرکزی ارسال می شود. سپس از تابلو فرمان مجددا فرمان بالا یا پایین رفتن کابین به موتور آسانسور صادر می شود. اگر کابین پایین تر از طبقه باشد توسط موتور به بالا حرکت داده می شود و بالعکس. کابین پس از همسطح شدن و صفر شدن اختلاف ارتفاع از حرکت می ایستد. در این هنگام درب ها باز شده و مسافران به کابین سوار شده یا از آن پیاده می شوند.

سیستم تراز طبقه مجدد آسانسور به دو شکل خودکار و دستی کار می کند. در بسیاری از مدل ها وقتی کابین در طبقه توقف می کند، این سیستم به طور خودکار فعال شده و کابین را همتراز طبقه می کند. اما برخی از سیستم ها نیز وجود دارد که باید به شکل دستی آن را فعال کرد. به این شکل که وقتی کابین در طبقه توقف می کند، کاربر باید کلید این سیستم را در داخل کابین فشار دهد. با فشردن این کلید، سیستم فعال شده و با بالا یا پایین بردن کابین، آن را با طبقه همسطح می کند.

چرا وجود سیستم تراز طبقه مجدد در آسانسورها اهمیت دارد؟

همان گونه که در بالا بیان کردیم، وجود سیستم تراز طبقه مجدد در آسانسورها هم به لحاظ راحتی کاربران و هم ایمنی آن ها اهمیت بسیاری دارد. تصور کنید که کابین به هنگام توقف بالاتر یا پایین از سطح طبقه باشد. در این شرایط کاربران به سختی وارد کابین شده یا از آن خارج می شوند. یا این که به دلیل بالاتر بودن سطح طبقه از کابین، ممکن است ناگهان پای برخی از کاربران به لبه طبقه گیر کرده و روی طبقه بیفتند. در این حالت احتمال آسیب دیدن قسمت هایی از بدن همانند دست ها و پاها وجود دارد. یا برعکس اگر کابین نیز از سطح طبقه بالاتر باشد، این اتفاق به موقع سوار شدن به کابین رخ می دهد.

یکی دیگر از دلایلی که وجود سیستم تراز طبقه مجدد را در آسانسورها ضروری می سازد، رفع سروصدا و لرزش ناشی از تراز نبودن کابین با سطح طبقه است. زیرا در صورت ناتراز بودن طبقه با کابین، سروصداها و لرزش هایی در کابین ایجاد می شود.

دلیل دیگر برای وجود این سیستم، وجود درب های اتوماتیک در بسیاری از آسانسورهاست. در آسانسورهای مجهز به درب های اتوماتیک، وجود سیستم تراز طبقه مجدد از آن جهت ضروری است که از برخورد این درب ها به کابین و آسیب دیدن آن ها جلوگیری می کند. زیرا وقتی که کابین توقف می کند، در صورت همسطح نبودن با طبقه، درب های اتوماتیک به هنگام باز شدن به کابین برخورد می کنند. در این حالت ممکن است شکسته شده یا آسیب ببینند.

انواع سیستم تراز طبقه مجدد آسانسور

به طور کلی دو نوع سیستم تراز طبقه مجدد آسانسور وجود دارد. این دو نوع شامل سیستم های مکانیکی و الکترونیکی می شوند که از نظر نوع قطعات و عملکرد با یکدیگر تفاوت دارند.

 • سیستم مکانیکی تراز طبقه مجدد

در این نوع سیستم، کار همسطح کردن کابین با کف طبقه را مجموعه ای از قطعات مکانیکی برعهده دارند. موتور الکتریکی، گیربکس، شفت، شیر برقی و دیگر قطعات تشکیل دهنده این سیستم تراز طبقه مجدد هستند. در سیستم مکانیکی سنسورها یا حسگرهایی در کف طبقات و کابین تعبیه شده اند. وقتی کابین توقف می کند، این سنسورها فعال شده و اختلاف ارتفاع کف کابین با کف طبقه را اندازه گیری می کنند. سپس این سنسورها اختلاف ارتفاع محاسبه شده را به شکل سیگنال هایی به بورد الکترونیکی مرکزی ارسال می کنند. بورد مرکزی نیز فرمان فعال شدن شیر برقی را می دهد. شیر برقی با دریافت فرمان، باز یا بسته می شود و جریان روغن هیدرولیک را از این طریق کنترل می کند. البته به غیر از شیر برقی، سایر اجزای این سیستم تراز طبقه مجدد همانند موتور، شفت و غیره نیز به کار افتند. سیستم مکانیکی به لحاظ سرعت، دقت و طول عمر در سطح پایین تری قرار دارد.

 • سیستم الکترونیکی تراز طبقه مجدد

در این سیستم تراز طبقه مجدد، علاوه بر موتور و گیربکس، تجهیزاتی الکترونیکی از قبیل درایو و سیستم کنترلی نیز وجود دارد. در سیستم الکترونیکی همانند مدل مکانیکی سنسورهایی در کف کابین و طبقه نصب می شوند و وظیفه ای مشابه را انجام می دهند. اما در این سیستم برخلاف مدل مکانیکی، سنسورها پس از محاسبه اختلاف ارتفاع بین کف کابین و طبقه، میزان آن را به درایو الکترونیکی در تابلو فرمان ارسال می کنند. این درایو وظیفه کنترل جهت و سرعت حرکت کابین را برعهده دارد. سیستم الکترونیکی تراز طبقه مجدد در مقایسه با سیستم مکانیکی، سرعت، دقت و طول عمر بالاتری دارد.

در کدام آسانسورها از سیستم تراز طبقه مجدد استفاده می شود؟

می توان گفت در تمامی انواع آسانسورها از سیستم تراز طبقه مجدد استفاده می شود. در زیر انواع آسانسورهایی که از این سیستم استفاده می کنند را به تفکیک بیان کرده ایم.

 • آسانسورهای مسافربر

در آسانسورهای مسافربر که در ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و غیره وجود دارند، از سیستم تراز طبقه مجدد به منظور راحتی و ایمنی افراد در ورود و خروج به کابین استفاده می شود.

 • آسانسورهابی بیمارستانی

در آسانسورهای بیمارستانی وجود سیستم تراز طبقه مجدد باعث می شود تا بیماران و همراهان آن ها بتوانند در هنگام ورود و خروج به داخل کابین دچار مشکل نشوند. زیرا اگر کابین با طبقه همسطح نباشد، ورود تخت و برانکاردهای بیماران به داخل کابین به سختی امکان پذیر می شود و حتی امکان بروز حادثه نیز برای بیماران  و همراهان آن ها وجود دارد.

 • آسانسورهای باربر

در آسانسورهای باربر همانند کارگاهی و صنعتی، وجود سیستم تراز طبقه مجدد مساله ای ضروری است. زیرا باعث می شود تا جابجایی بارهای سنگین بین طبقات آسان تر شود. همچنین ایمنی کاربرانی که از این آسانسورها استفاده می کنند با وجود سیستم تراز طبقه مجدد افزایش می یابد.

فاکتورهای مهم در عملکرد سیستم تراز طبقه مجدد آسانسور

عملکرد سیستم تراز طبقه مجدد در آسانسورها به فاکتورهایی بستگی دارد که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم.

 • میزان خطا در عملکرد

یکی از فاکتورهای مهم در عملکرد سیستم تراز طبقه مجدد میزان خطای آن است. هر چه خطای این سیستم کم تر باشد، راحتی و ایمنی افراد در استفاده از آسانسور بیشتر می شود. در این زمینه معمولا سیستم های الکترونیکی میزان خطای کم تری نسبت به سیستم های مکانیکی دارند.

 • قدرت موتور

قدرت موتور عامل دیگری است که عملکرد سیستم های تراز طبقه مجدد را تحت تاثیر قرار می دهد. در این مورد باید قدرت موتور با ظرفیت و وزن کابین تناسب داشته باشد. موتور اگر قدرت کافی نداشته باشد، نمی تواند به راحتی کابین را با کف طبقه همتراز کند.

 • سرعت کابین

سرعت کابین فاکتوری دیگری است که روی عملکرد سیستم تراز طبقه مجدد تاثیر می گزارد. سرعت حرکت کابین باید متعادل باشد تا سیستم تراز طبقه مجدد بتواند به خوبی کابین را با کف طبقه همسطح کند.

 • سرویس و نگهداری منظم

تمامی قسمت های آسانسور از جمله سیستم تراز طبقه مجدد نیاز به سرویس و نگهداری منظم و دوره ای دارند. با سرویس و نگهداری دوره ای، عملکرد این سیستم به شکل مستمر کنترل شده و همچنین قطعات آن به طور مرتب بازدید می شوند. در این صورت خرابی های احتمالی به سرعت مشخص شده و برطرف می شوند. در نتیجه عملکرد درست این سیستم با انجام سرویس و نگهداری منظم همواره حفظ می شود.

در این زمینه شرکت اوکسین لیفت به عنوان یکی از مجموعه های تخصصی در صنعت آسانسور، خدمات مربوط به سرویس و نگهداری سیستم های تراز طبقه مجدد را برای انواع آسانسورها ارائه می دهد. سرویسکاران این شرکت با توجه به تخصص و مهارت بالایی که دارند قادر هستند تا سرویس و نگهداری این سیستم ها را در کیفیت بالایی به انجام برسانند.

 • میزان بار و تعداد کاربران آسانسور

عملکرد سیستم تراز طبقه مجدد به میزان بار و تعداد کاربران آسانسور نیز بستگی دارد. در صورتی که بار کابین و تعداد کاربران داخل آن زیاد باشد، حرکت کابین به نیروی بیشتری نیاز دارد. در این شرایط دقت سیستم تراز طبقه مجدد کاهش می یابد.

 • تابلو فرمان

نوع تابلو فرمان از جمله فاکتورهای مهم در عملکرد سیستم تراز طبقه مجدد به شمار می رود. تمام قطعات این سیستم توسط تابلو فرمان کنترل می شود. در این شرایط باید تابلو فرمان از نظر کیفیت قطعات در سطح استانداردی باشد تا به بهترین نحو بتواند تجهیزات سیستم تراز طبقه مجدد را کنترل کند.

 • نوع و کیفیت سنسورها

سنسورها از جمله قطعات مهم در سیستم تراز طبقه مجدد آسانسورها تلقی می شوند. سنسورهای باکیفیت قادر به اندازه گیری دقیق تر اختلاف ارتفاع بین طبقه و کابین هستند. هر چه دقت این سنسورها بیشتر باشد، تراز شدن کابین با طبقه نیز با دقت بیشتری انجام می شود.

 

جمع بندی

وجود سیستم تراز طبقه مجدد در هر سیستم آسانسور با توجه به اهمیتی که دارد یک ضرورت محسوب می شود. این سیستم پس از توقف آسانسور با همسطح کردن کابین با طبقه نقش مهمی در راحتی کاربران و حفظ ایمنی آنان در ورود و خروج به کابین دارد. نصب سیستم تراز طبقه مجدد آسانسور از نوع باکیفیت و سرویس و نگهداری منظم آن می تواند همواره عملکرد درست و مطلوب آن را به دنبال داشته باشد.

دیدگاهی وجود ندارد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *