چگونه از آسانسور در حال سقوط نجات پیدا کنیم؟

سقوط آسانسور بیشتر شبیه یک فاجعه است تا یک حادثه معمولی. حتی فکر کردن به این سانحه اضطراب آور برای مردم دشوار است. به لحاظ آماری، آسانسورها وسایل ایمنی محسوب می شوند. البته تا زمانی که تجهیزات ایمنی در آن ها به درستی کار کرده و مسافران نیز به درستی از این وسایل جابجایی استفاده کنند. معمولا سقوط آسانسور و تلفات ناشی از آن بیشتر برای کارگران ساختمانی یا سرویسکارانی اتفاق می افتد که در حال سرویس و نگهداری دستگاه هستند. اما با این حال سقوط آسانسور ممکن است برای کاربران داخل کابین نیز اتفاق بیفتد و نمی توان این مساله را نادیده گرفت. به این منظور در چنین شرایطی انجام اقدامات لازم به منظور کاهش صدمات و نجات یافتن از آسانسور در حال سقوط، مساله ای ضروری است. در این مطلب به بررسی این موضوع پرداخته ایم.

 • صبور باشید و آرامش خود را حفظ کنید

وقتی متوجه سقوط آسانسور شده و خود را درون کابین در حال افتادن مشاهده کنید، طبیعی است که احساس ترس زیادی داشته باشید. اما با این حال باید ذهن خود را متقاعد کنید و تا حد امکان آرام بمانید. اگر در این شرایط وحشت زده و مضطرب باشید، ممکن است نتوانید در چنین سناریوی ترسناکی، واکنش هوشمندانه ای از خود نشان دهید. پس در این حالت بحرانی، باید با کشیدن نفس های عمیق، سعی زیادی کرده تا آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که در مواقع بحرانی، یک ذهن آرام به شما امکان آن را می دهد تا به شکل سازنده و کارآمدی فکر کنید.

ترس و وحشت ممکن است باعث لرزش افراد داخل کابین شود. از این رو اگر تمام افراد درون آسانسور ترس و وحشت داشته باشند، علاوه بر این که همگی آن ها به لرزش خواهند افتاد، باعث می شود تا نتوانند در این شرایط بحرانی عملکرد مناسبی از خود نشان دهند. بنابراین سعی کنید به جای وحشت، آرامش خود و افراد داخل آسانسور را حفظ کنید.

 • به دنبال یک منبع نور باشید

اگر در هنگام سقوط کابین، چراغ های داخل آن خاموش شده است، می توانید از یک چراغ قوه جاکلیدی یا گوشی برای روشن کردن فضای اطراف استفاده کنید. این منبع نور به شما کمک می کند تا کلیدهایی را روی دیواره کابین مشاهده کرده و با استفاده از آن ها بتوانید مشکل خود را درک کنید. با منبع نور می توانید تعیین کنید که چند نفر در آسانسور در کنار شما هستند.

 • روی کف کابین به پشت دراز بکشید

اگر در شرایط سقوط آسانسور بودید، سعی کنید به همراه دیگر افراد روی کف کابین به پشت دراز بکشید. این حرکت باعث می شود تا نیروی حاصل از سقوط در سراسر بدن توزیع شده و از شدت ضربه کاسته شود. البته احتمالا در این وضعیت استخوان های کوچک و نه چندان محکم بدن ترک برداشته یا می شکنند. اما مطمئنا از آسیب دیدگی جدی در نواحی مختلف بدن شما تا حدود زیادی جلوگیری می شود. نکته مهم در هنگام دراز کشیدن در کف کابین محاظفت از سر و گردن است. چون آسیب به سر علاوه بر احتمال بروز پیامدهای جبران ناپذیر، فرد را با خطر مرگ ناگهانی روبرو می کند.

 • از پریدن خودداری کنید

این حرف که در هنگام سقوط آسانسور و لحظه ای که کابین به زمین برخورد می کند، بهتر است بپرید، تصور اشتباهی است. زیرا پریدن در آسانسوری که در حال سقوط است، کار راحتی نیست. ثانیا در صورتی که موفق به پرش شوید، مشخص نیست که کدام عضو یا ناحیه از بدن شما در لحظه نخست با کف کابین برخورد می کند. در این شرایط حفظ بدن و اندام های حیاتی آن از خطر امکان پذیر نیست. ثالثا آسانسور در موقع سقوط و برخورد با زمین بیشترین سرعت را دارد؛ در این شرایط پرش شما باعث می شود تا به سقف کابین برخورد کنید که پیامد آن شکستن و خرد شدن سروگردن شما خواهد شد.

 • از سرپا ایستادن خودداری کنید

در شرایط سقوط آسانسور از سرپا ایستادن در کابین خودداری کنید. زیرا وقتی شما سرپا بایستید، در لحظه برخورد آسانسور به زمین، فشار وارد شده به پاهای شما به 10 برابر افزایش می یابد. در این صورت باید منتظر پیامدها و آسیب های جبران ناپذیر به پاها، ستون فقرات و کمر خود باشید.

 • اگر چندین نفر در کابین هستند، سعی کنید بنشینید یا زانو بزنید

ممکن است در موقع سقوط آسانسور، چندین نفر دیگر نیز در کابین باشند. در این هنگام ممکن است فضای کافی برای دراز کشیدن همه وجود نداشته باشد. بهترین کار در این شرایط نشستن است. این حالت باعث می شود تا در لحظه برخورد آسانسور با زمین، فشار کم تری نسبت به حالت ایستاده به بدن تان و اندام های آن وارد شود. اگر جا برای نشستن تمام افراد در کابین وجود نداشته باشد، پس می توانید در کف کابین زانو بزنید تا امکان انجام آن برای همه فراهم شود.

 • تجهیزات ایمنی آسانسور برای جلوگیری از سقوط آن

آسانسورها دستگاه هایی هستند که افراد مستقیما با آن ها سروکار دارند. در این شرایط وجود ایمنی در آسانسور و حفظ آن اهمیت زیادی در جلوگیری از وقوع حوادث مختلف از جمله سقوط کابین دارد. مهم ترین تجهیزات ایمنی که از سقوط آسانسور جلوگیری می کنند، شامل موارد زیر می شوند:

 • ترمز: آسانسورها از یک ترمز قدرتمند و بسیار محکمی برخوردارند که همیشه آماده فعالیت است. همین ترمز قادر است به هنگام سقوط، کابین را در بین مسیر متوقف کند.
 • پاراشوت: یکی از انواع ترمزهای آسانسور پاراشوت است که وقتی سرعت کابین از حد مجاز فراتر برود و کابل ها شل شوند، فعال می شود. با فعال شدن پاراشوت، فک های آن روی ریل ها قفل شده و مانع از حرکت آزاد یا سقوط کابین می شوند.
 • کابل ها: در آسانسورها حداقل چهار کابل فولادی وجود دارد. هر یک از آن ها قادر است کابین و مسافران داخل آن را جابجا کند. بقیه کابل ها به این منظور نصب می شوند که ایمنی آسانسور به هنگام رفت و برگشت در طول ساختمان افزایش یابد.
 • ضربه گیرها یا بافرها: در کف چاهک آسانسور ضربه گیرهای فنری یا هیدرولیکی نصب می شوند که وظیفه آن ها کاهش شدت ضربه ای است که کابین در هنگام سقوط تحمل می کند.

اقدامات لازم در پیشگیری از سقوط آسانسور

با وجود آن که آسانسورها مجهز به انواع تجهیزات ایمنی هستند، اما سقوط آن ها پدیده ای است که احتمال وقوع آن هر چند به میزان اندک وجود دارد. بنابراین همیشه باید با انجام اقداماتی از وقوع این حادثه ناگوار جلوگیری کرد. انجام دو کار زیر تا حدود زیادی باعث حفظ ایمنی و جلوگیری از سقوط آسانسور می شود:

 • سرویس و نگهداری دوره ای آسانسور: آسانسورها دستگاه هایی هستند که نیاز به سرویس و نگهداری دوره ای و منظم دارند. در حین انجام سرویس و نگهداری آسانسور، تجهیزات ایمنی و عملکرد آن ها نیز مورد بررسی و کنترل قرار می گیرد و در صورت وجود ایراد یا خرابی، اقدامات لازم برای رفع آن انجام می شود. در این زمینه شرکت اوکسین لیفت یکی از شرکت های فعال و پیشرو محسوب می شود که در کنار تولید انواع آسانسورها، خدمات مختلف از جمله سرویس و نگهداری این سیستم ها را نیز با کیفیت بالا به مشتریان ارائه می کند.
 • بازسازی آسانسور: یکی دیگر از اقداماتی که می تواند از سقوط آسانسورها جلوگیری کند، بازسازی آن ها در صورت تشخیص توسط متخصصان مجرب است. بازسازی آسانسورها فرایندی است که طی آن سیستم با تجهیزات جدید به روزرسانی و یا به عبارتی بازسازی می شود. در این شرایط، تجهیزات ایمنی آسانسور نیز نوسازی شده و از ایجاد حوادث مختلف از جمله سقوط کابین جلوگیری می شود.

 

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم اقدامات لازم برای نجات از آسانسور در حال سقوط را بیان کنیم. این پدیده اگر چه بسیار ناگوار و وحشتناک است، اما باید همواره با حفظ خونسردی و آرامش و انجام اقدامات لازم، ضربات ناشی از سقوط آسانسور را به کم ترین میزان ممکن کاهش داد. علاوه بر این کارفرمایان باید نسبت به سرویس و نگهداری دوره ای و منظم آسانسور اهتمام داشته باشند. همچنین در صورت نیاز با تشخیص کارشناسان مجرب، نسبت به بازسازی سیستم اقدام کنند.

دیدگاهی وجود ندارد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *